Пероксидни разтвори и как да ги използвате.
Използването на пероксиден разтвор е един от най-ефективните начини за почистване на контактни лещи. Необходимо е обаче да се следва определена процедура, която се различава значително от това как се използват универсални или многофункционални ратвори. Това е защото тези разтвори съдържат водороден пероксид, с който трябва да се работи с грижа и е вреден, преди да бъде стабилизиран чрез химическа реакция. Благодарение на тази необходима химическа реакция, пероксидът успява да елиминира почти всички замърсители. Известно е, че пероксидни разтвори осигуряват много по-дълбоко почистване от другите разтвори. По време на процедурата пероксида разгражда протеините и освобождава от бактерии и други отлагания върху лещите. Поради тази естествена химическа реакция, която завършва неутрализиращо за пероксида, тези разтвори не съдържат консерванти и са доста ефективни срещу алергени.
Много е важно процесът на неутрализация да приключи напълно. Двустепенните разтвори използват два агента за неутрализиране на пероксида. Най-често Едностепенните разтвори имат специален контейнер, съдържащ каталитичен диск. Този диск е най-важната част от контейнера. Уверете се, че никога не използвате контейнер , предназначен за многофункционлни разтвори . Процесът на почистване продължава най-малко 6 часа, въпреки че това време може да варира за различните разтвори. Когато реакцията приключи няма да наблюдавате мехурчета в разтвора. Сега вече е безопасно да използвате отново лещите си. Никога не поставяйте пероксиден разтвор в очите си. .
Следните правила трябва винаги да се имат предвид, когато се използват пероксидни разтвори!
- Пероксидният разтвор никога не трябва да влиза в пряк контакт с окото. Това може да причини изгаряния на роговицата. Контактът трябва да се избягва на всяка цена.
- Винаги използвайте специалния контейнер, съдържащ неутрализиращия диск. Този металen диск обикновено е покрит с платина и гарантира, че химическата реакция протича правилно и лещите са дбре почистени.
- Не допълвайте или препълвайте контейнера с разтвор. Уверете се, че контактните лещи са потопени, но избягвайте всякакъв риск от течове. Ще забележите в повечето контекнери има линия, до която да се запълни.
- Не разклащайте или премествайте контейнера. Оставете разтвора някъде на недостъпно за деца място и позволете на процеса на дезинфекция и неутрализация да протече правилно.
- Не изваждайте лещите от контейнера преди процеса на неутрализация да завърши, което обикновено продължава около 6 часа.
- Контейнера трябва да се сменя след продължителна употреба. Катализаторният диск губи ефективност след около 3 месеца употреба.
Стъпка по стъпка ръководство за това как да се използва пероксиден разтвор.
Старателно измийте и подсушете ръцете си.
Проверете дали специалния контейнер съдържа необходимия диск.
Поставете лещите в кошничката(която обикновено е прикрепена към контейнера) Често всяка страна на кошничката за лещи е маркирана с L и / или R по специфичен начин, за да разграничавате дясната и лявата.
Затворете кошничката и изплакнете лещите с пероксиден разтвор на върху мивката.
Напълнете контейнера точно до посочената линия и веднага поставете кошничката с лещи вътре. Затворете контейнера, като го завиете здраво.
Не докосвайте повече разтвора и го оставете в изправено положение. Ако разтворът започне да бълбука, всичко върви както трябва. Този процес ще отнеме около 6 часа.
Не докосвайте очите си, ако на пръстите Ви има остатъци от пероксид. Първо се уверете, че ръцете Ви са чисти и ако не са ги изплакнете отново.
След като малките мехурчета в разтвора се разсеят може да се каже, че процеса е приключил.
След като неутрализацията приключи, можете да излеете сега неутрализирания и безвреден разтвор и оставете контейнера да изсъхне.
Ако наистина искате да изплакнете отново лещите си, преди да ги поставите, моля правете го или с физиологичен разтвор, или с многофункционален. Никога не използвайте пероксид върху лещите, преди да ги поставите!
Сподели своето впечатление