Адхезия на контактни лещи

Адхезията e терминът описващ способността на дадено вещество да се придържат към друго вещество. Взаймното привличане на различни вещества се наричат ​​сближаване. Тази способност на адхезия е едно от най-важните свойства на материалите за производство на контактни лещи. Степента на адхезия на различните материали варира и се влияе не само от състава на материала, но също така и от дебелината и еластичността му.
За да застане хубаво върху окото е необходимо материалът, от който е направена лещата да е достатъчно намокрим. Лещата не застава директно вурху окото ами има тънък слой от съзла, който осигурява хидратация на окото. Ако материалът не е достатъчно гъвкав, ако не е достатъчно намокрим водещо до изсъхване на лещата може да причини залеяване на лещата за роговицата. Това ще ограничи движението на лещата и ще намали достъпа на овлажняващи агенти, което от своя страна предизвиква дразнене на очите.
От друга страна несъвършена прилепване на лещата може да бъде причинено от неравностите на роговицата, от липсата на достатъчно сължи поради, което не може да бъде създаден необходимият вакум, който държи контактната леща в окото.

Сподели своето впечатление

Сподели своето впечатление