За контактните лещи

Преди да закупите контактни лещи е важно да знаете следните параметри:

Диоптър

Диоптъра, който трябва да изберете се различава от диоптъра предписан за очила затова ако желаете да започнете употребата на лещи е необходимо да направите преглед на вашите очи и да кажете, че имате нужда от рецепта за контактни лещи. Тя трябва да съдържа и по-долните два параметъра.

Кривина (BC)

Това е извивката на контактната леща. Напоследък повечето компании произвеждат лещи с така наречената средна стойност - 8,6. Тази стойност е подходяща за 90% от потребителите. За щастие все още има продукти на пазара, обхващащи кривината на останалите 10%.

Диаметър (DIA)

Диаметъра на контактните лещи е много важен. Ако възнамерявате да пробвате нов продукт е много важно да обърнете специално внимание на диаметър на лещите. Ако новите лещи са по-малки е възможно да дразнят „епидермиса“ на роговицата. Възможно е също така това дразнене да стане непоносимо и носенето на новите контактни лещи да е невъзможно.

Комфорта при употребата на контактните лещи зависи от редица други аспекти, които се оценяват от експерти и така се избира правилната марка.

Съдържание на вода

Процентовото съдържание на вода е важно за комфорта ви. Колкото по-високо съдържание на вода има в лещите то:

  • по-добре ги понасят вашите очи, защото те са по-меки (по-добре адаптирани към роговицата);
  • Те са по-комфортни, но и трябва да се внимава при тяхното прилагане, защото са по-чупливи.

Дебелина на профила

Колкото по-тънки са контактните лещи то те:

  • се адаптират по-лесно на роговицата;
  • пропускат повече кислород;
  • са по-трудни за разполагане - манипулацията е трудна, тъй като е трудно да се поддържа формата;
  • са по-лесни за повреда.

Хидрогел или Силикон-Хидрогел

Тенденцията в производството на контактни лещи е използването на силикон-хидрогелови материали. Те имат много предимства, но често бива избягвано да се споменава значително по-ниското съдържание на вода и склонност към образуване на протеинови депозити. Безспорно значително по-високата пропускливост за кислород дава възможност на роговицата да „диша“. По време на сън, вашето око има нужда от 2/3 по-малко кислород. Някои контактни лещи направени от силикон-хидрогелови материали са подходящи за оставяне в окото по време на сън. Този метод на носене се нарича удължена употреба и тя трябва да бъде одобрена от специалист! В никакъв случай не може да се каже, че лещите изработени от хидрогел са с по-ниско качество или нездравословни. Ако не ви се налага да спите с контактните лещи то употребата на лещи от силикон-хидрогел може да бъде излишна. Създаването на представа, че преминаването към силикон-хидрогелни лещи е необходимост, е опит за насочването на новите потребители на контактни лещи към по-скъпи продукти. Основният аргумент на това усилие вече бе споменат - високата пропускливост на кислород. Трябва да отбележим, че това е само един от многото фактори, които влиаят върху комфорта, здравето и качеството на зрението.

За първи път с лещи?

Ако имате желание да започнете употреба на контактни лещи има няколко важни неща, които трябва да знаете. На първо място не правете избора на лещи сам/a. Този избор трябва да стане на базата на преглед на вашите очи извършен от специалист. Специалиста по контактни лещи разполага с достатъчно знания, и след като изслуша вашите нужди (спорт, работа и т.н.) ще ви помогне да изберете точния продукт.

Често се сблъскваме с въпроса: Kой е най-добрият продукт на пазара? Производството на контактни лещи търпи постоянни подобрения и всяка година производителите излизат с нови продукти. В момента, ние считаме Biofinity на CooperVision за най-добрия продукт на пазара. Имайте предвид, че няма контактни лещи, които да са подходящи за всички потребителите. Затова изборa на лещи трябва да бъде съобразен с персоналните ви нужди като например кривината на вашето око, типа на корекция, от която се нуждаете, чувствителността на вашите очи, алергии, начина на употреба (в продължение на много часове, в движение/спорт, епизодично и т.н.).

История на контактни лещи

Първата идея за корекция на пречупването на светлината в човешкото око датира от началото на 16-ти век и е на Леонардо да Винчи. Неговите идеи биват разработени сто години по-късно от френския философ и писател Рене Декарт, както и от Томас Йънг в края на 18-ти век. През 1887 г. един немски стъклар прави първия модел на контактни лещи изработени от стъкло (FE Müller). Една година по-късно, почти едновременно швейцарския физик Адолф Фик и френският оптик Едуард Калт публикуват доклад за използването на стъклени лещи за корекция на визията. През 1936 г.